Year Host Canadian Team Home Province Record Gold Medal Game
1959 Falkirk and Edinburgh, Scotland Ernie Richardson
Arnold Richardson
Garnet Richardson
Wes Richardson
Saskatchewan 5–0 N/A
1960 Falkirk and Edinburgh, Scotland Ernie Richardson
Arnold Richardson
Garnet Richardson
Wes Richardson
Saskatchewan 5–0 N/A
1961 Ayr, Falkirk, Perth and Edinburgh, Scotland Hector Gervais
Ray Werner
Vic Raymer
Wally Ursuliak
Alberta 4–2 Canada 12
Scotland 7
1962 Falkirk and Edinburgh, Scotland Ernie Richardson
Arnold Richardson
Garnet Richardson
Wes Richardson
Saskatchewan 6–0 N/A
1963 Perth, Scotland Ernie Richardson
Arnold Richardson
Garnet Richardson
Mel Perry
Saskatchewan 5–1 N/A
1964 Calgary, AB Lyall Dagg
Leo Hebert
Fred Britton
Barry Naimark
British Columbia 7–0 Canada 12
Scotland 10
1966 Vancouver, BC Ron Northcott
George Fink
Bernie Sparkes
Fred Storey
Alberta 8–0 Canada 12
Scotland 5
1968 Pointe Claire, QC Ron Northcott
Jimmy Shields
Bernie Sparkes
Fred Storey
Alberta 8–18 Canada 8
Scotland 6
1969 Perth, Scotland Ron Northcott
Dave Gerlach
Bernie Sparkes
Fred Storey
Alberta 7–1 Canada 9
USA 6
1970 Utica, NY, United States Don Duguid
Rod Hunter
Jim Pettapiece
Bryan Wood
Manitoba 8–0 Canada 11
Scotland 4
1971 Megève, France Don Duguid
Rod Hunter
Jim Pettapiece
Bryan Wood
Manitoba 9–0 Canada 9
Scotland 5
1972 Garmisch-Partenkirchen, Germany Orest Meleschuk
Dave Romano
John Hanesiak
Pat Hailley
Manitoba 9–0 Canada 10
USA 9
(11 ends)
1980 Moncton, NB Rick Folk
Ron Mills
Tom Wilson
Jim Wilson
Saskatchewan 10–0 Canada 7
Norway 6
1982 Garmisch-Partenkirchen, Germany Al Hackner
Rick Lang
Bob Nicol
Bruce Kennedy
Al Fiskar
Northern Ontario 9–2 Canada 9
Switzerland 7
1983 Regina, SK Ed Werenich
Paul Savage
John Kawaja
Neil Harrison
Ontario 10–1 Canada 7
Germany 4
1985 Glasgow, Scotland Al Hackner
Rick Lang
Ian Tetley
Pat Perroud
Northern Ontario 8–3 Canada 6
Sweden 2
1986 Toronto, ON Ed Lukowich
John Ferguson
Neil Houston
Brent Syme
Wayne Hart
Alberta 8–3 Canada 4
Scotland 3
1987 Vancouver, BC Russ Howard
Glenn Howard
Tim Belcourt
Kent Carstairs
Ontario 9–2 Canada 9
Germany 5
1989 Milwaukee, WI, United States Pat Ryan
Randy Ferbey
Don Walchuk
Don McKenzie
Murray Ursuliak
Alberta 8–3 Canada 5
Switzerland 4
1990 Västerås, Sweden Ed Werenich
John Kawaja
Ian Tetley
Pat Perroud
Neil Harrison
Ontario 9–2 Canada 3
Scotland 1
1993 Geneva, Switzerland Russ Howard
Glenn Howard
Wayne Middaugh
Peter Corner
Larry Merkley
Ontario 9–2 Canada 8
Scotland 4
1994 Oberstdorf, Germany Rick Folk
Pat Ryan
Bert Gretzinger
Gerry Richard
Rob Steinhauer
British Columbia 10–1 Canada 3
Sweden 2
1995 Brandon, MB Kerry Burtnyk
Jeff Ryan
Rob Meakin
Keith Fenton
Dennis Fillion
Manitoba 11–0 Canada 4
Scotland 2
1996 Hamilton, ON Jeff Stoughton
Ken Tresoor
Garry Vandenberghe
Steve Gould
Darryl Gunnlaugson
Manitoba 10–1 Canada 6
Scotland 2
1998 Kamloops, BC Wayne Middaugh
Graeme McCarrel
Ian Tetley
Scott Bailey
David Carruthers
Ontario 10–1 Canada 7
Sweden 4
2000 Glasgow, Scotland Greg McAulay
Brent Pierce
Bryan Miki
Jody Sveistrup
Darin Fenton
British Columbia 10–1 Canada 9
Sweden 4
2002 Bismarck, ND, United States Dave Nedohin
Randy Ferbey
Scott Pfeifer
Marcel Rocque
Dan Holowaychuk
Alberta 8–3 Canada 10
Norway 5
2005 Victoria, BC Dave Nedohin
Randy Ferbey
Scott Pfeifer
Marcel Rocque
Dan Holowaychuk
Alberta 12–3 Canada 11
Scotland 4
2007 Edmonton, AB Glenn Howard
Richard Hart
Brent Laing
Craig Savill
Steven Bice
Ontario 12–1 Canada 8
Germany 3
2008 Grand Forks, ND, United States Kevin Martin
John Morris
Marc Kennedy
Ben Hebert
Adam Enright
Alberta 12–2 Canada 6
Scotland 3
2010 Cortina D’Ampezzo, Italy Kevin Koe
Blake MacDonald
Carter Rycroft
Nolan Thiessen
Jamie King
Alberta 11–2 Canada 9
Norway 3
2011 Regina, SK Jeff Stoughton
Jonathan Mead
Reid Carruthers
Steve Gould
Garth Smith
Manitoba 12–1 Canada 6
Scotland 5
2012 Basel, Switzerland Glenn Howard
Wayne Middaugh
Brent Laing
Craig Savill
Scott Howard
Ontario 12–1 Canada 8
Scotland 7
(11 ends)
2016 Basel, Switzerland Kevin Koe
Marc Kennedy
Ben Hebert
Brent Laing
Scott Pfeifer
Alberta 12–1 Canada 5
Denmark 3
2017 Edmonton, Alberta Brad Gushue
Mark Nichols
Brett Gallant
Geoff Walker
Tom Sallows
Newfoundland and Labrador 13-0 Canada 4
Sweden 2